Programjaink
június 24. 14:00-24:00 | július 17. - augusztus 16. | augusztus 21-26. |
---|---|---|
Múzeumok Éjszakája | ZÁRVA TARTÁS | Nyári tábor |
Archívum
Múzeumok Éjszakája a Walter Rózsi-villában
A Walter Rózsi-villa programjai
A villa gyerekszemmel 14:00-22:00
A Múzeumok Éjszakáján a gyerekek is felfedezhetik a villa kincseit és megismerkedhetnek az építészet kalandos kihívásaival.
A Walter Rózsi-villa tereiben számos izgalmas részlet vár felfedezésre, amelyeket a jegypénztárban felvehető színezők, kalandlapok és kvíz segítségével ismerhetsz meg.
Részt vennél a kutatásban? Keresd a kalandcsomagokat a jegypénztárban!
Építkezz okosan! 14:00-18:00
a Walter Rózsi-villa kertjében
Egy ház felújítása nagy kaland: sok örömet és erőpróbát is rejt magában. Te vajon hogyan oldanád meg a kihívásokat? A Walter-villa kertjében felállított nagyméretű társasjátékunkon próbára teheted a szerencsédet és kitartásodat. Vajon Te újítod fel a csapatból elsőként a házad?
Ajánlott életkor: 6-12 éves korig
Átlagos játékidő: 20-45 perc
Egyszerre 8 játékos játszhat.
Kurátori tárlatvezetések a Walter Rózsi-villában
Nők a Walter Rózsi-villában 18:00-19:00
A villa statikusa, Pécsi Eszter 1898. március 8-án, éppen nőnapon látta meg a napvilágot. A kurátori tárlatvezetésünk a villa történetében fontos szerepet játszó dolgozó nőkre fókuszál, így elsősorban az építtető Walter Rózsi operaénekesre és a villa tartószerkezetét tervező Pécsi Eszterre.
A vezetés tartja: Sebestyén Ágnes Anna
A modernizmus régészete 21:00-22:00
A tárlatvezetés nemcsak a Színtér és Lakótér című kiállításában kalauzol, hanem a villa hiteles helyreállítását segítő, magából az épületből vagy a földből előkerült leletek között is.
A vezetést tartja: Ritoók Pál
Feledi János Project: Emlék-Képek 20:00-20:30 és 22:00-22:30
Színtér-lakótér, Család, Közösségi tér, Színpad
Ha a villa falai mesélni tudnának…és a Múzeumok Éjszakáján mesélni is fognak! Fischer József, a magyar modernista építészet kiemelkedő alakja által tervezett villa terei már önmagukban is különlegesek. Az operaénekesnő kislányának, Radó-Walter Marikának visszaemlékezései azonban még több érdekességet osztanak meg velünk az egykori lakókról.
Június 24-én, a Feledi János Project performansza reflektál a szobák és a terek egykori funkcióira, valamint a benne élő család életére. Az előadáson a látogatók megismerkedhetnek a villa egykor celebritásának számító, de mára feledésbe merült operaénekesnő, Walter Rózsi életével is.
Színésznő: Szalontay Tünde
Táncművészek: Spala Korinna, Feledi János
Koncepció-rendezés: Feledi János
2023. június 24.
14:00-24:00

A Műhelytér programjai
Így eszik a magyar
Az Ismeretlen IPARTERV kiállításra épülő helytörténeti gasztro-workshop
15:00-16:30
A „szocialista iparosítás” nemcsak Magyarország építészetét és az ipari technológia fejlesztését szabta át alapjaiban, hanem a társadalomra is radikális hatást gyakorolt. A korszak fogyasztója számára a mindennapi étkezésekben az otthon főzött étel helyett egyre inkább az ipari tartósított élelmiszerek, mirelit áruk és konzervek jelentették az alternatívát.
Interaktív helytörténeti workshopunkon Somogyi Zoltán séf vezetésével megelevenítjük azokat a korabeli étkezési szokásokat, amelyek mai napig fennmaradtak gasztronómiánkban. Bemutatjuk a Kádár-korszak konzerviparának remekeit, majd ezekből közösen készítünk a Walter Rózsi-villa környezetét, a Külső-Erzsébetvárost megidéző ’falatkákat’.
A workshopot tartja: Somogyi Zoltán séf
SOC/MOD – Modern építészet mai szemmel 21:00-22:00
Interaktív tárlatvezetés az Ismeretlen IPARTERV című kiállításban
Európa középső és keleti részén a 20. század második felének modern építészetét hajlamosak vagyunk a szocializmussal összekapcsolni, így nem meglepő, hogy ezekben az országokban a modern épületek megítélése általában negatív. A szocialista éra monumentális, ám mára pusztuló emlékei sokak számára inkább kellemetlen részei a környezetünknek. Szerencsére vannak, akik látják ezeknek az óriásoknak a pozitív olvasatát, így a kiállítás is ezek bemutatásra tesz lépéseket.
A tárlatvezetés során Bárdos Lászlóval, a Hype&Hyper magazin társalapítójával és a látogatókkal közösen felelevenítjük azokat az értékeket, emlékeket, amik azért mégis kedvesek számunkra a szovjet blokk haladáselvű, technooptimista építészetéből. A program során a magazin SOC/MOD limitált kiadású grafikai nyomat-, és makett szériájából mutatunk be művészi darabokat, valamint megismerhetjük a sorozat születésének hátterét.
A tárlatvezetést tartja:
Gallai Renáta, a kiállítás főkurátora (MOME Designelmélet képzés) és Bárdos László, a Hype&Hyper magazin társalapítója és art directora
Zubreczki Dávid:
TEMPLOM SÉTÁK A BALATON KÖRÜL
Megjelent Zubreczki Dávid író és Bődey János fotós Templomséták a Balaton körül című építészeti útikalauza, melynek beszélgetéssel egybekötött bemutatójára szeretettel várunk minden érdeklődőt a Magyar Építészeti Múzeum Walter Rózsi-villájába.
A két alkotóval Bartha Dorka történész, újságíró a Balaton Offseason szerkesztője beszélget. Hogy miért is fontos ez a könyv?
Elsősorban azért, mert Balatont mindenki szereti! Aki pedig alaposabban meg akarja ismerni ezt a vidéket, a legjobban teszi, ha felkeresi a templomait. Ezekben az épületekben sűrűsödik össze legszebben az ott élők hagyománya, kultúrája, művészete és világról alkotott képe. Nem kell sem vallásosnak, sem művészettörténésznek lennünk ahhoz, hogy megfejtsük ezeknek a templomoknak a titkait. Csodálatos meséket tudnak ugyanis elmondani bárkinek, aki kíváncsi a történeteikre.
Ilyen balatoni mesemondó házakat gyűjtött össze Zubreczki Dávid. Az építészeti útikalauzairól ismert író legújabb könyvéből nemcsak a templomépületeket és az azokat díszítő képzőművészeti alkotásokat ismerhetjük meg, de a balatoni táj több száz, több ezer, helyenként több millió éves történetét is. Ugyanis ezek a házak éppúgy mesélnek a vidék kőzeteiről, mint arról, hogy mely Balaton-parti települések feküdtek egykor szigeteken. Nyomot hagyott rajtuk az elmúlt ezer év összes divathulláma, virágkora, véres és ínséges időszaka. A nyomozás olykor valódi kódfejtést jelent: márványba vésett betűkombinációk, középkori és barokk szimbólumok, jezsuita és szabadkőműves jelek megfejtését. A kalandozás közben észrevétlenül beleszerethetünk mondjuk a középkori művészetbe, ahogy akár a kortárs építészet szépségeibe is. Ebben az érdekes történetek mellett Bődey János gyönyörű fotói segítik a felfedezésre vágyó olvasót.
A könyv a Kedves László Könyvműhelye gondozásában jelent meg. A helyszínen lehetőség lesz a könyv megvásárlására és természetesen dedikálására is – kivételesen mindkét alkotóval egyszerre.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Maximum létszám: 40 fő
Regisztráció: ITT
Facebook esemény: ITT
Helyszín:
MÉM MDK – Walter Rózsi-villa | Műhelytér
1071 Budapest, Bajza utca 10.
#kedveslaszlokonyvmuhelye #zubreczkidavid #bodeyphoto #balatonoffseason
Könyvbemutató
2023. június 15. 18:00

Családi délelőtt - Évadzáró Best of!
Február óta számos izgalmas témát dolgoztunk fel a családi délelőttökön. Az évad utolsó családi programján ezek közül válogatunk. De hogy mégis legyen valamilyen tematika, így a KERT kerül a figyelmünk középpontjába.
- Látványos kertet tervezünk a villának növény nyomdázással
- Különböző anyagok újrahasznosításával alternatív virágcsokor is keletkezik
- Méhsejt mintából látványos és egyedi padlómozaikot tervezünk
A foglalkozást most is egy villanéző tárlatvezetés előzi meg, amin jobban megismerhetjük Walter Rózsi és családja életét.
A foglalkozások és a villanéző séta nyelve magyar. A foglalkozások ajánlott életkora 6-12 év. A kisebbek számára játszósarkot és kifestőket biztosítunk.
A villa befogadóképessége limitált, ezért a programra két turnusban lehet jelentkezni:
10:00-11:30
11:30-13:00
A programon való részvétel érvényes belépőjeggyel ingyenes.
Június 10. 10:00-13:00

Ismeretlen IPARTERV
Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970
Megnyitja: Hartmann Gergely építész
Köszöntő: dr. Almássy Kornél igazgató (MÉM MDK)
Megtekinthető: 2023. június 9.–július 16.
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) 2022-ben nyitotta meg impozáns kiállítóhelyét az egykori Walter Rózsi-villában. A Fischer József tervezte modernista villa, ami az államosítás után évekig mint a BM Kórház gyermekrendelője működött, a felújítás után maga is építészeti látványosság, és a múzeum gyűjteményének bemutatóhelye lett. De miként jeleníthető meg az építészet múzeumi keretek között? A választ kreatív szakemberekkel, egyetemi oktatókkal és hallgatókkal, valamint építészekkel együtt keressük. A közös gondolkodás új lehetőségét teremti meg az egykori BM Kórház 6. számú épületének földszintjén kialakított pop-up jellegű kiállítótér, ami kísérleti, az építészeti kiállítás műfaját újragondoló tárlatoknak, eseményeknek is teret kíván adni. Elsőként, 2023. június 8-ától a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Designkurátor képzésében résztvevő hallgatók ‘Ismeretlen IPARTERV – Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970’ című kiállítása látható.
A kiállítás célja, hogy felfedezze és bemutassa a második világháború utáni modern építészet egyik legjelentősebb szakmai műhelyének, az Ipari Épülettervező Vállalatnak, az IPARTERV-nek a tevékenységét, az általuk az 1950–60-as években létrehozott épületek ugyanis manapság már csak szűk szakmai körben ismertek. A tárlat egyfelől kísérletet tesz arra, hogy az eddig „takarásban” rejtőzködő IPARTERV-örökség emlékanyagának jelentőségére a hagyományos építészettörténeti megközelítéstől részben elszakadva, a társadalmi-kulturális összefüggésekre rávilágítva és a jelen aktualitásain átszűrve hívja fel a figyelmet, másrészt reflektáljon a napjaink újrahasznosítási törekvései révén mégis egyre inkább előtűnő értékeire.
A kiállítás megtekinthető 2023. június 9. és 2023. július 16. között, szerdától vasárnapig 10.00-18.00 között. A belépés ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A kurzust vezető tanárok: dr. Haba Péter és dr. Zwickl András
A kurzus hallgatói: Agócs Gyöngyvirág, Bálint Júlia, Bényi Lilla, Domokos Kázmér, Gallai Renáta, Gollob Lilla, Gulyás Janka Eszter, Horváth Franciska, Kardos Orsolya, Kató Emese, Meszelics Júlia, Muszka Sára, Pokker Lili
Regisztráció a megnyitó eseményre ITT
Sajtócsomag ITT!
Facebook esemény ITT!
Helyszín:
MÉM MDK – Walter Rózsi-villa | Műhelytér
1071 Budapest, Bajza utca 10.
Az időszaki kiállítótér megközelítéséhez kérje a Walter Rózsi-villa munkatársainak segítségét a jegypénztárnál.
MEGNYITÓ Június 8. 18:00

Mama, nézd! tárlatvezetés
A ’30-as évek jelentősen megváltoztatta az otthonok elrendezését, a reformpedagógia pedig a gyerekekről való gondolkodást. Mindez a megmutatkozik a mesékben, játékokban és bútorokban is. A kismamáknak és kispapáknak ajánlott vezetésen a villát most a mesék és játékok szemszögéből nézzük végig.
Június 8. 10:00-11:00

Fotó: Wachsler Éva I MÉM MDK
Családi délelőtt - Éljenek az édesanyák
Májusban az édesanyákat ünnepeljük! Családi délelőttünkön pedig éppen számukra készítünk ajándékot, természetesen amolyan építészesen. Az egyes épületeket szebbnél szebb virágok díszítik, az általuk inspirált motívumokból állítunk össze egy csokorra valót az édesanyáknak. Az alkotásban számtalan olyan anyag lesz segítségünkre, amelyekkel az építészek is dolgoznak a tervezés során: pausz papírból, kartonból, balzafából készülnek majd a virágok a foglalkozásunkon.
A foglalkozást most is egy villanéző tárlatvezetés előzi meg, amin jobban megismerhetjük Walter Rózsi és családja életét.
A családi délelőttök turnusai:
10:00-11:30
11:30-13:00
A villa befogadóképessége miatt két turnusban tudjuk a látogatókat fogadni, ezért kérjük, hogy regisztrációs lap kitöltésével jelentkezzen programunkra. A programon való részvétel érvényes belépőjeggyel ingyenes.
Május 6. 10:00-11:30; 11:30-13:00

Párizsi sikk, pesti siker - divat a harmincas években
meghívott előadó: Szatmári Judit Anna (Kiscelli Múzeum)
A rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött!
Belépő: 1.500 Forint
Maximum létszám: 35 fő
Május 4. 18:00-19:30

Felhasznált kép: Női díszruha, tervezte Tüdős Klára, 1940 körül (kredit: Kiscelli Múzeum)
Mama, nézd! tárlatvezetés
A ’30-as évek jelentősen megváltoztatta az otthonok elrendezését, a reformpedagógia pedig a gyerekekről való gondolkodást. Mindez a megmutatkozik a mesékben, játékokban és bútorokban is. A kismamáknak és kispapáknak ajánlott vezetésen a villát most a mesék és játékok szemszögéből nézzük végig.
Május 4. 10:00-18:00

Fotó: Wachsler Éva I MÉM MDK
Akkor és most – Alkosd meg a villa alaprajzát 1:1-ben!
1936-ban alig 6 hónap alatt épült fel a Walter Rózsi-villa. A 3 fős család otthona 1949 után gyermekorvosi rendelő és óvoda lett. 2018-ban a MÉM MDK munkatársai elkezdték a kutatást, falfeltárást, tervezést. A nagy munka után végül 2022 májusában nyílt meg ismét a villa immár múzeumként és kiállítótérként.
Miként változott meg az elmúlt majdnem 100 évben a villa alaprajza? Foglalkozásunkon a csapatok a villa kertjében alkothatják újra az 1936-os térrendezést 1:1-es léptékben, miközben régi és korszerű építészeti munkaeszközökkel is megismerkedünk. Vajon összeérnek-e a vonalak és sikerül-e létrehoznunk a 3D-s villa kertjében annak 2D-s rajzát? Ha pedig elkészültek az alaprajzok, a villába is betérünk és megnézzük, miként változtak a terek a jelenlegi igényeknek és funkciónak megfelelően.
Időpont: 2023. április 28. péntek 16:00-18:00
Helyszín: Walter Rózsi-villa kertje
Foglalkozásunkat ajánljuk az építészet iránt érdeklődő fiataloknak és családoknak.
ÚJRA! Dolgos hétköznapok – Polgári és munkás háztartások az 1920-as és 1930-as években
Előadás és beszélgetés Bagdi Sára művészettörténésszel
A népes szomszédság lehet áldás és átok, vagy a kettő egyszerre. A szomszédok sokasága a munkáslakások elkerülhetetlen velejárója, amelyet a Walter Rózsi-villa lakói kevéssé ismerhettek. A villa tervezője, Fischer József viszont amellett, hogy modernista villákat tervezett, a CIAM csoport tagjaként rendszeresen foglalkozott a kollektív együttélés modern, a munkásosztály számára is elérhető formáival.
Az esemény során azt vizsgáljuk, hogy mi a különbség a 20. század első felének polgári és proletár háztartásai között, hogyan alakult a munkamegosztás a bérházak szobakonyhás lakásaiban, és mennyiben volt más a privát és nyilvános terek viszonya a gangos bérházak és a Walter Rózsiéhoz hasonló villák tereiben. Ezen kérdések mentén beszélgetünk házimunka és bérmunka viszonyáról, a gangokon folyó közösségi életről, arról, hogy hogyan képzelték el a tökéletes lakóközösséget a modernista és a Proletkult mozgalmak, és ezek a forradalmi utópiák milyen viszonyban álltak a városi munkásság mindennapi valóságával.
Programjegy: 1.500 Forint
Április 27. 18:00-19:30

Fotó: Fortepan / Kovács Márton
A Lechnerek. Források a család krónikájához
Beszélgetés és könyvbemutató
A Lechner család bővelkedett a tehetséges emberekben. Az építészet, a képzőművészet, az irodalom és a pszichiátria területén maradandót alkottak. Élet- és önéletrajzaik gyűjteményét 1931-ben családi krónikává állították össze, amely a 18. századtól kezdve enged bepillantást nemcsak a család, de a pesti polgárság életébe is. A krónikát további életrajzi dokumentumok, visszatekintések, önéletrajzok egészítik ki, amelyek azt mutatják meg, e kivételes tehetséggel megáldott család tagjai mit tartottak fontosnak magukról elmondani.
Vendégek:
A programon való részvétel ingyenes.
Április 24. 17:00-18:30

Mama, nézd tárlatvezetés
Jegyár: 950 forint
Április 6. csütörtök 10:00-11:00

Fotó: Wachsler Éva I MÉM MDK
Családi délelőtt - Húsvét, a tavasz nyitánya
Kedves Családok!
Április 1. 10:00-11:30; 11:30-13:00

Modern építészet a filmművészetben
Meghívott előadó: Kurutz Márton, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum munkatársa
A modern építészeti stílus magyarországi megjelenése nem csupán a városokban, köztereken valósult meg, hanem a művészetekben is jelentős teret kapott. A vizuális művészetek közül az egyik legnépszerűbbet és legplasztikusabbat, a filmművészetet vizsgálva megállapítható, hogy az alkotók szárnyaló fantáziával nyúltak hozzá az új művészeti stílus kelléktárához, és ezzel nem csak a közízlést billentették jó irányba, hanem a kulisszákkal megvalósíthatták mindazt, amit a valóságban, kövekkel és betonnal dolgozó kollégáiknak talán nem mindig sikerült. A látványos dokumentumokkal és filmrészletekkel illusztrált prezentáció a magyarországi filmdíszletépítés legkorábbi korszakától kezdve vizsgálja a műtermi építészmunka gyorsan változó korszakait, bemutatva a legnagyobb alkotókat, és megpróbálja felvázolni ennek az érdekes szakmának a történetét, amelyről mindezidáig semmilyen szakanyag vagy összefoglaló dolgozat nem született.
Programjegy: 1500 forint
Regisztrációs űrlapunk EZEN A LINKEN érhető el.
2023. március 30. 18:00-19:30

Fotó: Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum
Családi délelőtt - Beporzók ünnepe
11:30-13:00
2023. március 11. 10:00-13:00

Mama, nézd tárlatvezetés
Jegyár: 950 forint
Március 9. csütörtök 10:00-11:00

Tárlatvezetés a Holdfénytető kiállításon

Fotó: Nyirkos Zsófia I MÉM MDK
2023. február 25. 11:00
Vajon hogyan tud egymásra reagálni építészet, irodalom és képzőművészet? A február 25-i tárlatvezetésen a Holdfénytető projekt egyik alkotója, Herbert Anikó vizuális művész mesélt az együttműködésről Tóth Emese statisztikussal, a projekt verseinek írójával.
Hogyan is kerül egy kortárs képzőművészeti projekt a Walter Rózsi-villa egykori télikertjébe? Erről mesél majd Somogyi-Rohonczy Zsófia, a villa múzeumpedagógusa.
A programon való részvétel érvényes kiállítási belépőjeggyel ingyenes.
Walter Rózsi királysága – egy elfeledett primadonna és a két világháború közti budapesti operaélet
Meghívott előadó: Karczag Márton, az Operaház Emléktárának vezetője
Operaházi aranykorként szokás emlegetni Radnai Miklós (1925–1935), majd Márkus László (1939–1944) igazgatásának két évtizedét. Joggal, hiszen ezekben az években a budapesti dalszínház előadásai a legnagyobbakéval vetekedtek. Ennek az érának volt vezető drámai szopránja a villa építtetője, Walter Rózsi. Mi lehet az oka annak, hogy az egyszerre különleges és mégis nagyon hétköznapi primadonnának az emléke mára szinte teljesen feledésbe merült? Hogyan lehetséges, hogy Walter Rózsi alakja a legendák szférájából a feledés homályába merült? Ki volt a díva, akinek nagyszüleink tapsoltak? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Karczag Márton, az Operaház Emléktárának vezetője.
Programjegy: 1.500 Forint
2023. február 23. 18:00

Dolgos hétköznapok – Polgári és munkás háztartások az 1920-as és 1930-as években
Előadás és beszélgetés Bagdi Sára művészettörténésszel
A népes szomszédság lehet áldás és átok, vagy a kettő egyszerre. A szomszédok sokasága a munkáslakások elkerülhetetlen velejárója, amelyet a Walter Rózsi-villa lakói kevéssé ismerhettek. A villa tervezője, Fischer József viszont amellett, hogy modernista villákat tervezett, a CIAM csoport tagjaként rendszeresen foglalkozott a kollektív együttélés modern, a munkásosztály számára is elérhető formáival.
Az esemény során azt vizsgáljuk, hogy mi a különbség a 20. század első felének polgári és proletár háztartásai között, hogyan alakult a munkamegosztás a bérházak szobakonyhás lakásaiban, és mennyiben volt más a privát és nyilvános terek viszonya a gangos bérházak és a Walter Rózsiéhoz hasonló villák tereiben. Ezen kérdések mentén beszélgetünk házimunka és bérmunka viszonyáról, a gangokon folyó közösségi életről, arról, hogy hogyan képzelték el a tökéletes lakóközösséget a modernista és a Proletkult mozgalmak, és ezek a forradalmi utópiák milyen viszonyban álltak a városi munkásság mindennapi valóságával.
Programjegy: 1.500 Forint
2023. január 26. 18:00

Fotó: Fortepan / Kovács Márton
Hartmann Gergely: Salgótarján modern építészete 1945-1990
(Kedves László Könyvműhelye, 2022)


2022. december 08. 18:00
Beszélgetéssel egybekötött könyvbemutató
Meghívott vendégek: Hartmann Gergely, Kedves László
Moderátor: Kovács Dániel
Salgótarján megkülönböztetett helyet foglal el a hazai és közép-európai építészettörténetben. Nem az 1950-es években, a Rákosi-korszak erőltetett iparosítási hullámában jött létre, mint Dunaújváros, vagy éppen Kazincbarcika. Különlegességét éppen az adja, hogy bár ebben az időszakban indult el az átalakulása, de lendületet és markáns karaktert a Kádár-korszakban kapott. Fejlődése a háború utáni évektől egészen a rendszerváltásig folytonos, és mint ilyen, 1945-1990 közötti építészettörténetünk egyfajta sűrűsödése, esszenciája. Éppen ezért azok számára, akiket érdekel ez az építészeti korszak, talán nincs is ennél tanulságosabb és érdekesebb város. „Salgótarján építése olyan, mint egy folytatásos építészeti regény” – írta 1976-ban a Magyar Építőművészetben Kubinszky Mihály építész, építészettörténész. Ennek az épített regénynek, megvalósult utópiának egy lenyomata ez az útikalauz. Az egyes épületek, mint a regények szereplői, önmaguk jogán is érvényes, sőt kivételes egyéniségek, de a történetet az egymással való kapcsolatuk, interakcióik jelentik. Ezeket a fő- és mellékszereplőket mutatja be ez a könyv. Magát a történetet pedig az olvasó személyesen élheti át igazán sétái során, miközben bejárja ezt a kivételes és sokrétű városépítészeti együttest.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Maximum létszám: 40 fő
Regisztráció: https://forms.gle/8aNadDnUpjRXpQNN8
Zádor Anna-díj átadó ünnepsége
Előadásokkal egybekötött díjátadó ünnepség

2020. évi díjazottak
Bara Júlia
Székely Miklós
2021-2022. évi díjazottak
Deákné Oszkó Ágnes Ivett
F. Dóczi Erika
2022. december 01. 16:00
PROGRAM:
Korábbi Zádor Anna-díjasok díszelőadásai:
Ecsedy Anna (ZA-díj, 2016-2017) A pozsonyi érsekkert kutatásának ép.történeti tanulságai
Nagy Gergely Domonkos (ZA-díj, 2018-2019) A felvilágosodás korának építészeti irányzatai
Kovács Klára (ZA-díj, 2018-2019) A küküllővári kastély a bethleni Bethlenek kezén
Ziegler Bálint Ágnes (ZA-díj, 2018-2019)
A brassói Fekete templom szentélyhomlokzatának alakítása a 20. században
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Maximum létszám: 40 fő
Regisztráció: https://forms.gle/Bs1Uz8tNrZoS9vMh6
Herbert Anikó aka Haniko: Holdfénytető megnyitó
A Hold és annak fénye életünk kétarcú kísérője. Egyik arca szigorú, számokkal mérhető és racionális. A Föld és a Hold közötti 384 400 kilométeres távolságot 1,255 másodperc alatt teszi meg a fény. Űrszondák vizsgálják krátereit, összetételét, mozgását. Másik arca sokkal líraibb: a Hold fénye szerelmes légyottok leplezője, évezredek óta ihletője költeményeknek.
Herbert Anikó vizuális művész projektje, a Holdfénytető, ezt a kettőséget olvasztja egybe és tárja fel a figyelmes néző előtt. Az alkotásban társa Tóth Emese statisztikus volt, aki az Octogon építészeti folyóirat szövegeit is vizsgálat alá vetette. Az építészeti témájú szövegekben leggyakrabban használt szakkifejezésekhez (gerenda, átrium, beton, üveg, lépcső) társított építészeti hatást, pozitív és negatív társított hozzáadott értékeket (elfedő, letisztult, unalmas, természetközeliség, kint és bent érzésének egybeolvadása, intimitás hiánya stb). Ebből a racionális, szabályokhoz kötött gyűjtésből születtek meg Tóth Emese rövid versei, amik ihlető forrásokon túl izgalmas beszélgetőtársakká is váltak Herbert Anikó papírkollázsai mellett.
A Walter Rózsi-villa Télikertjében Herbert Anikó installációja három izgalmas médiumon keresztül foglalkozik a Hold fényének törékeny és az építészeti elemek -például a tető- stabilnak tűnő természetével. A rá jellemző finom, de a lelkiállapotot és hangulatot pontosan érzékeltető papíralapú kollázsok mellett egy nagyméretű kék textil installáció, valamint Tóth Emese építészetet és lírát ötvöző versei egészítik ki.
Megnyitó: 2022. november 30. szerda 18 óra
A kiállítást megnyitja: Martinkó József, az Octogon Magazin főszerkesztője
A Holdfénytető a villa nyitvatartási idejében, a Színtér és Lakótér kiállításra szóló jegy megváltásával ingyenesen megtekinthető.
2022. november 30. 18:00

Mama, nézd!
2022. október 5., november 9., december 7., 10.00-11.00
A Radó-Walter család egykori villája a családoké, így múzeumunk is csatlakozott a sikeres Mama, nézd! programokhoz. Havonta egy alkalommal ezért a kismamáké, a kispapáké és természetesen a kisbabáké a Walter Rózsi-villa.
Időpontok:
- október 5., 10.00-11.00
- november 9., 10.00-11.00
- december 7., 10.00-11.00
Jegyár: 1000 forintos programjegy
A részvételi szándékát kérjük, hogy a programot megelőző nap 18 óráig jelezze a walter.villa.budapest@gmail.com címen.

Múzeumok Őszi Fesztiválja 2022
2022. október 3. - november 13.
Idén ősszel már a Walter Rózsi-villa is várja a Múzeumok Őszi Fesztiválja vendégeit programjaival. A 2022-es év témája nem más, mint “Ezt mind fenntartjuk!”, nem is illeszkedhetne jobban a MÉM MDK tevékenységéhez. Az október 3. és november 11. között megrendezésre kerülő fesztiválon gyerekeknek és felnőtteknek, szakembereknek és a nagyközönségnek is készülünk programokkal.

Spaces of Intensity. 3h architects.

2022. október 29.
Beszélgetéssel egybekötött könyvbemutató
2022. október 29. szombat, 17:00
moderátor: Somogyi Krisztina
Programunkban egy különleges könyvbemutatóval egybekötött beszélgetésre invitálunk mindenkit. 2020-ban Spaces of Intensity címmel építészeti monográfia jelent meg a 3h építésziroda (Csillag Katalin, Gunther Zsolt) munkáiról a bázeli Birkhäuser kiadó gondozásában. Ez az első monográfia kortárs magyar építészirodáról – Makovecz Imrén kívül –, mely külföldi kiadónál jelent meg, és európai színtéren is értelmez, helyez el egy mai magyar építészirodát. A könyv betekintést enged a művek formálásába, új minőségek létrehozásának folyamatába. A beszélgetés érinti az építészek gondolkozásmódját, a monográfia képesszéiben is bemutatott inspirációforrásokat, Budapest építészetének sajátosságait, és szó esik majd az eseménynek otthont adó Walter Rózsi-villa szerepéről is.
Az eseményen vendégünk lesz Moravánszky Ákos svájci-magyar építész, professzor emeritus, a svájci ETH Zürich Építészetelméleti Intézetének professzora, a beszélgetés moderátora pedig Somogyi Krisztina vizuáliskörnyezet-kutató, építészetkritikus. A monográfia az esemény napján, a helyszínen kedvezményes áron megvásárolható.
A programon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!
Regisztráció a következő linken: https://forms.gle/dn5mVvboV1URSRe29
Claus Käpplinger (ed.), Spaces of Intensity. 3h architects. (Birkhäuser Verlag, Basel 2020)
Budapest Design Week

Magyar építésznők Paulas Erikától az űrkorszakig
október 13. csütörtök, 18:00
2022. október 7-16.

Breuer Marcel 120
október 14. péntek, 17:00
https://forms.gle/g7sLhiNci7M2z65X7
Testébresztő jóga programok

Fotó: Nyiros Zsófia I MÉM MDK
BETELT! Függönyt fel! - Egy operaénekesnő villája felújítás után
2022. szeptember 17.
A 2020-as Kulturális Örökség Napjai alkalmával a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ régész és művészettörténész munkatársai a még felújítás előtt álló, szebb napokat is látott Walter Rózsi-villát mutatták be. Az épületről 1936–1937-ben készült fotók és a padlókra festékszóróval felrajzolt eredeti térkiosztás szemléltették az egykori állapotokat.
Az épületbejárás során a látogatók nem csupán a villa és az ott élő család, hanem a ház felújításának fordulatos történetével is megismerkedhetnek a nyitókiállítás kurátorai segítségével.
14:00 – 15:30
16:00 – 17:30

A modernizmus régészete - kurátori tárlatvezetés
2022. augusztus 27. 16:00
A tárlatvezetés nemcsak a Színtér és Lakótér című nyitókiállításában kalauzol, hanem a villa hiteles helyreállítását segítő, magából az épületből vagy a földből előkerült leletek között is.
A vezetést tartja: Magyaróvári Fanni, muzeológus, a kiállítás egyik kurátora.
A programon való részvétel érvényes kiállítási belépőjeggyel ingyenes.

Kurátori tárlatvezetések
07.10. 16:00-tól / 07.17. 16:00-tól
Júliusban két kurátori tárlatvezetéssel várjuk látogatóinkat. A tárlatvezetéseken való részvételre érvényes belépőjeggyel van lehetőség.
A tárlatvezetésen max. 20 fő vehet részt, ezért kérjük, regisztráljanak az eseményre ezen a linken.
Július 10. vasárnap 16.00-17.00
Breuer Marcell 120 – Kurátori tárlatvezetés Sebestyén Ágnessel.
Július 17. vasárnap 16.00-17.00
Nagypapának játék, nekem műtárgy? – Fenntartható gyerekszobák a harmincas években. Kurátori tárlatvezetés Magyaróvári Fannival.
Június 25. 14:00-24:00
Múzeumok Éjszakája a Walter Rózsi-villában
Épületek 2D-ben és 3D-ben – Rajzolj, fess, ragassz és kutass a villa három szintjén!
Urbanity társasjáték a villa kertben – Utcai társasjáték a kultúrAktív Egyesülettel
Irodalmi beszélgetés városról és természetről – A Magyar Írószövetséggel közös program
Nagypapának játék. Nekem műtárgy? Fenntartható gyerekszobák a harmincas években – Kurátori tárlatvezetés
Breuer Marcell 120 – Kurátori tárlatvezetés
Május 27. 17:00-18:00
BETELT! - Nagypapának játék, nekem műtárgy? – Fenntartható gyerekszobák a harmincas években
Tartalom:
Milyen gyerekszobákat terveztek a modernista belsőépítészek? Mivel játszottak a gyerekek az 1930-as években? Mitől fenntartható egy gyerekszoba ma, és mit tanulhatunk a harmincas évek gyerekszobáiból? A Walter Rózsi-villa gyerekszobájában a két világháború közötti gyermekélet, reformpedagógia és a modernizmus kapcsolata elevenedik meg.
Programot tartja: Magyaróvári Fanni Izabella muzeológus
Időtartam: 60 perc
Max. létszám: 15 fő
Helyszín: Szalon
A program a Műtárgyak Éjszakája programjaként valósul meg. Regisztráció ezen a linken.
Május 26. 17.00-18:00
BETELT! - Breuer Marcell 120 – kurátori tárlatvezetés a Színtér és Lakótér c. kiállításban
Tartalom:Sebestyén Ágnes Anna kurátori tárlatvezetése a Színtér és Lakótér c. kiállításban
A Walter Rózsi-villa nyitókiállításán szerepet kap az a csőbútor szett, amelyet Fischer József, a villa tervezője és Breuer Marcell világhírű építész és bútortervező közös irodájukban használtak, majd Fischer József tulajdonába került. A tárlatvezetés témája Fischer és Breuer kapcsolata, valamint a modern lakásművészet egyik szimbóluma, a csőbútor.
Időtartam: 60 perc
Helyszín: Első-második emelet